سرامیک‌هایی با مضامین عاشورایی

124
0

نقش پنجه مقدس در سرامیک معاصر

مجموعه «سرامیک‌هایی با مضامین عاشورایی» اثر افهام مشهور در پانزدهمین جلسه حلقه هنر، با حضور هنرمند، کارشناسان حلقه و علاقه‌مندان صنایع دستی و هنرهای تجسمی به نمایش درآمد و پس از ارائه توسط هنرمند، با حضور کارشناسان حلقه هنر تحلیل و بررسی شد. سرامیک‌های عاشورایی مشهور، خوانشی نو از نقش‌مایه پنجه مقدسی ست که به طور آیینی با حماسه عاشورا و دلاوری‌های حضرت عباس‌بن علی (ع) متقارن شده است.
نقش و تصویر پنجه یکی از نقوش نمادین در تاریخ زندگی بشر است که در هر برهه از تاریخ و در هر فرهنگ مفاهیم و معانی متعددی به خود گرفته است، چنان‌چه پنچه در فرهنگ ایران، پیش از ظهور اسلام کاربردی به عنوان طلسم و چشم‌زخم داشته، و پس از ظهور اسلام نمادی از پنج تن آل عبا (ع) و پس از واقعه‌ی عاشورا به صورت فراگیر به عنوان نمادی از دست عباس بن علی علیه السلام است که در راه آب‌رسانی به خیام امام حسین (ع) از پیکر ایشان جدا شده اشت و به بدین سبب عنصری حمایت‌کننده و بیان‌کننده یاری و نمادی از مظلومیت شیعه است.
مجموعه‌ی پیش رو با بهره‌گیری از مفاهیم نمادین نهفته در پنجه به عنوان نمادی از حضرت عباس (ع) و یادآور واقعه عاشورا به صورت نقش‌برجسته‌های سرامیکی و با بیان معاصر به اجرا رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *