گزارش تصویری : حلقه هنر ۱۱

39
0

آغاز جلسه یازدهم حلقه‌‏ی هنر طبق روال جلسات اخیر آن با تاخیر هم‏راه بود!، اما این ‏بار تاخیری 30 دقیقه‌‏ای تا شروع جلسه موجب آن شد تا هرآن‌‏که روی سن حلقه آمد، به نوبه‌‏ی خود از حاضران عذرخواهی کند. هرچند که با پخش انیمیشن‌‏های جذاب آقای محمدیان و گروه‌ش، به نظر می‌‏رسید انتظار آن دقایق به فراموشی سپرده شده و این را از میزان تشویق‌‏های حاضران در سالن به خوبی می‌‏شد فهمید.
با رفع مشکل فنی برای پخش انیمیشن‌‏ها، مجری برنامه، علی حیاتی، پس از خوش‌‏آمدگویی و عذرخواهی بابت تاخیر، به معرفی مختصری از آثار پرداخت. حیاتی بلافاصله از هادی محمدیان دعوت کرد تا در کنار تقدیم اکران آثار به حضار توضیحات احتمالی خود را نیز ارائه کند.
در این قسمت محمدیان از مدت زمان اجرای آثار و مشخصات کلی آن‏‌ها صحبت کرد و بحث راجع به ویژگی‌‏های فنی را به حلقه تحلیل واگذاشت. با پایان توضیحات کوتاه صاحب اثر،  نوبت به پخش کارها رسید. در ابتدا، تیزری از مجموعه ده قسمتی بینا و دینا پخش شد، پس از آن نیز انیمیشن جذاب و حماسی پرواز تا بی‏نهایت به نمایش درآمد و آخرین کار هم آی کیو 170 نام داشت که اشاره‌‏ای طنز به ماجرای پهباد آمریکایی داشت. 
این اولین بار بود که  اثر‏ی انیمیشن به حلقه هنر پا می‌‏گذاشت و شاید همین موضوع آن‏‌قدر جذابیت داشت تا عده‌‏ی زیادی را به سالن فارابی بکشاند، تا جایی که شاهد حضور تعدادی از علاقه‌مندان نوجوان هنر و انیمیشن در سالن نیز بودیم. با پخش انیمیشن‌‏ها، گروه سازنده چندین بار توسط حضار مورد تشویق قرار گرفت و البته صاحب آثار ابراز امیدواری کرد که اثر بعدی خود را که در مرحله‌‏‏ی تولید قرار دارد، برای اولین بار در حلقه‌‏ی هنر به نمایش دربیاورد. 
حلقه‌‏ی تحلیل آثار با حضور بهرام جوان‌‏رودی و وحید امیرخانی به عنوان کارشناس و صادق لطفی‏‌زاده به عنوان مجری-کارشناس تشکیل شد. صحبت‌‏های حلقه‌‌‏ی تحلیل بیشتر پیرامون چالشهایی تولید انیمیشن در کشور بود. تریبون حلقه هنر فضایی را فراهم آورده تا دست اندرکاران فضای هنری دغدغه‌‏ها و درد دل‏‌های خود را به راحتی بیان کنند. منتقدان آثار معتقد بودند که کارها از لحاظ تکنیک حائز شرایط بسیار خوبی است، اما بعضا در محتوای کارها و شروع داستان‌‏‏ها جای پیش‌رفته وجود دارد. 
پس از پایان صحبت‌‏ها پیرامون اثر، یحیی نوریان به پشت تریبون آمد و به بیان توضیحاتی در رابطه با برنامه‌‏ی حلقه در ماه محرم پرداخت که توضیحات بیش‏تر مربوط به آن در همین بلاگ اطلاع‌‏رسانی خواهد شد. با استراحتی کوتاه و پذیرایی مختصر، بخش دوم جلسه آغاز شد. در این بخش سید احسان باقری،  روا‏ن‌شناس و فعال در زمینه عکاسی حرفه‌ای، گفتاری پیرامون ارتباط تصاویر و مسائل روان‌‏شناسی ارائه داد. او در ابتدا به توضیحاتی در رابطه با هنر عکاسی، علم روان‌‏شناسی و چه‌‏گونه‌‏گی استفاد‏ه این دو از یک‌‏دیگر پرداخت. سپس باقری از تجربه‌‏ای که در طی پروژه‌‏ای کسب کرده بود صحبت کرد. در این پروژه او عکس‌‏هایی را به افراد مختلفی نشان داده و بازخورد آن‌‏ها را در قالب جملات ثبت کرده بود. جملات این افراد نشان از این داشت که هرکسی با توجه به اوضاع درونی و حالات شخصی خود با آثار هنری و به طور خاص عکاسی، ارتباط برقرار می‌‏کند. در این ارائه که به شکل تعاملی با حاضران انجام گرفت، باقری این آزمون را بر روی حضار نیز اجرا کرد تا گواهی بر توضیحات‌ش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *