درباره ما

حلقه‌ی هنر چه بود؟

در سال 1388 طرحی با عنوان سلسله همایش‌های دانش‌جویی هنر توسط گروهی از دانش‌جویان دانشگاه هنر طراحی و عرضه شد که به دلیل عدم درک درست مسئولان وقت دانشگاه هنر، با هم‌کاری حداقلی دانشگاه هنر روبه‌رو نشد و عملا به دلایل ساده و گوناگون اجرای آن به تعویق افتاد. 
حلقه هنر نام جلساتی هنری ست که در امتداد ایده همایش‌های دانش‌جویی هنر در زمستان 1390 توسط استودیو پنج‌اوهفت بنیان گذاشته شد. جلسات به صورت حلقه‌ی تحلیل آرای مکتوب هنری و پیرامون برخی متون نظری عرصه هنر تشکیل می‌شد و روی‌کرد غالب نظری در آن‌ها مخاطب‌ جلسات را نیز خاص می‌کرد.

پس از طرح ایده جلسات حلقه هنر با هیئت محبین اهل بیت دانش‌جویان و دانش‌آموختگان هنر، در پایان سال 91 شمسی، استودیو پنج‌اوهفت (به عنوان صاحب امتیاز اولیه حلقه هنر) موافقت کرد تا جلسات حلقه هنر در دور جدید خود و از ابتدای سال 1392 با روی‌کردی نظری-عملی با صاحب‌امتیازی هیئت محبین اهل بیت هنر برگزار شود.


درآمدی بر حلقه ی هنر

همان‌طور که می‌دانید حلقه هنر را پس از چند دوره برگزاری به عنوان یک برنامه جمعی هنری زیر مجموعه هیئت هنر درنظرگرفته‌ایم و استودیوی پنج‌اوهفت از این به بعد با کمک به هیئت هنر سعی می‌کند تا جلسات حلقه هنر هیئت هنر به بهترین نحو ممکن برگزار شود.
جلسه توجیهی یعنی همان پیش درآمد بر حلقه هنر روز چهارشنیه ۱۶ اسفندماه در سالن فارابی دانشگاه هنر با استقبال خوب شما دوستان عزیز هنرمند و هنردوست برگزار شد. 
در جلسه پیش درآمد پس از سلام و خوش آمدگویی مختصر جناب آقای علی حیاتی (مسئول هیئت هنر) و پخش مستند کوتاه بیست دقیقه‌ای از فعالیت‌های هنری سوگواره حماسه و هنر (دهه محرم) هیئت هنر ساخته‌ی آقای احمدرضا علایی، که مروری کوتاه بر فعالیت‌های جمعی هنری حاشیه مراسم دهه اول محرم هشت سال اخیر دانشگاه هنر بود، یحیی نوریان، مسئول حلقه هنر به ارائه‌ای مفصل از طرح حلقه هنر و اعلام شروع به کار دبیرخانه آن پرداخت. آن‌چه در ادامه می‌آید، ارائه تصویری فرآیند حلقه هنر به انضمام توضیحات کوتاهی ست که از صحبت‌های مسئول حلقه هنر اقتباس شده است:
———-
حلقه هنر سلسله همایش‌هایی هنری‌ست که دو هفته یک‌بار حول موضوع هنر و با روی‌کردهای نظری و عملی و با حاشیه‌هایی نظیر بازارچه آثار هنری به طور منظم برگزار می‌شود. اما دقیقا در حلقه چه می‌کنیم؟

غالب شما اهل کار هنری هستید. برخی در فضای آکادمیک و برخی به صورت آزاد و گروهی هم به صورت حرفه‌ای. قبل از این‌ها و بعد از این هم آثار هنری متعددی در رشته‌های گوناگون نظیر نقاشی، مجسمه‌سازی، گرافیک، تصویرسازی، طراحی صنعتی، معماری، سینما، موسیقی  و … به دست شما به ظهور می رسد.

فقط این نیست. برخی هم اهل مباحث نظری هستند. مطالعه دارند. برخی فکر‌های خوبی دارند که هنوز جایی مطرح نشده است و تا سال‌ها هم همین طور ادامه بدهیم مطرح نخواهند شد. برخی آماده هر کاری هستند و منتظرند کسی حرکتی شروع کند. برخی هم البته هستند که بی خیال و بدون دغدغه دوران را سپری می‌کنند و شاید اصلا خلایی در وادی هنر امروز ایران زمین هنر معاصر حس نمی‌کنند.

این جاست که ضرورت دورهم جمع شدن ما معلوم می شود. شاید تنها ساعتی در هفته نه اصلا هر دوهفته یک بار باشد. چهارشنبه‌های هردوهفته یک بار دور هم جمع‌ شویم و از این تجربیات و نظریه‌ها و ایده‌های هم مطلع شویم. بگوییم و بشنویم و خودمان را به روز کنیم. تنها ساعتی در دو هفته لازم است تا ما یک جمع‌ هم‌دل و هم‌راه بشویم. یک حلقه! حلقه‌ای از هنر و به دور هنر … حلقه هنر

در حلقه هنر سهمی را به دیدن آثار هنری یک دیگر می‌گذرانیم. یکی از ما می‌آید و اثری از آثارش را ارائه می دهد. در مورد آن حرف می‌زند و آن را به ما نمایش می‌دهد. گاهی ممکن است این کار تنها یک ربع از ما فرصت بگیرد. گاهی هم ممکن است با هم یک فیلم بلند داستانی ببینیم. در کنار آن جمعی سه نفره از خود ما به انتخاب خود صاحب اثر می‌نشینند و آن اثر را تحلیل و بررسی می‌کنند.  شاید در حدود نصف یک ساعت! همین. یعنی ما کمی دقیق‌تر و از پس تحلیلی جمعی با کارهای هم آشنا می‌شویم.

همه سهم حلقه را به دیدن آثار هنری یک دیگر هم اختصاص نمی‌دهیم. برخی حرف‌هایی دارند که شنیدنی ست و برخی دیگر پرسش هایی. نصف ساعتی را هم پای صحبت یکی از دوستان و همراهان حلقه می‌نشینیم. البته صحبتی هدف‌گذاری شده و تدوین شده که یک ارائه نظری کامل می‌باشد. در حاشیه آن نیز پاسخ‌گویی به سوالات مربوط به ارائه….. این هم می‌شود بخش نظری حلقه. حدودا ۴۵ دقیقه هم پای نظر می‌نشینیم.

حلقه‌ی هر دو هفته یک‌بار ما با این دو عنوان نظری و عملی توسط دبیرخانه‌ای مدیریت می‌شود که در حاشیه‌ی همایش‌ها آن‌ها را ثبت می‌کند. ثبت متن گفته ها و ارائه‌ها، تصویربرداری عکاسی و ضبط صوتی همه از کارهایی ست که دبیرخانه در حاشیه هر جلسه حلقه برعهده دارد.

در بیرون حلقه و در حاشیه برنامه نیز جریانی در جریان است! آب و خاک و باد و آتش همه دست در دست هم تا حلقه به بهترین نحو ممکن برگزار شود. پذیرایی می کنیم 🙂 و در کنار میزبانی از جمع حلقه بازارچه‌ای مربوط به فروش آثار هنری و با محوریت آثار ارائه شده در حلقه در جریان است…. این بازارچه آرام آرام بهترین مکان برای ارائه تخصصی آثار شما و کسب درآمد مرتبط با رشته‌هنری شما خواهد بود. البته ثبت درخواست برای ارائه اثر هنری و موضوع نظری در حلقه نیز در حاشیه همین جلسه‌ها انجام خواهد شد…. به زودی در جلسات بعد شمایی که تا کنون به ارائه دست نزده‌ای نیز تصمیم خواهی گرفت که حداقل برای یک بار این جمع را تجربه کنی.

در سطحی بالاتر و گسترده تر حلقه در فضای مجازی یعنی اینترنت گسترش خوبی خواهد داشت. علاوه بر بازتاب رسانه‌ای جلسات حلقه، از هر جلسه سه محتوای اصلی در قالبی کامل و فاخر به فضای مجازی عرضه می‌شود:
۱- متن نگاشته ‌شده‌ی ارائه‌ی نظری در قالب یک مقاله متناسب ترویجی
۲- ارائه کامل تصویری از اثر هنری به همراه معرفی هنرمند اثر
۳- متن تحلیل و بررسی حلقه نقد سه نفره پیرامون اثر هنری
به این ترتیب در آینده‌ای نزدیک فضای وب از محتواهای متعدد تخصصی برآمده از حلقه هنر تغذیه خواهد شد و هنرمندان و نظریه‌پردازان متعددی به جامعه معرفی می‌شوند.

افق جریان حلقه را نیز در هشت عنوان اصلی می‌توان این گونه خلاصه کرد:
۱-شخصیت و هویت معتبر
۲- گستردگی روزبه‌روز بعد تاثیرگذاری آن 
۳- ایجاد گفتمانی ویژه از هنر
۴- شکل‌گیری شبکه‌ای از هنرمندان و نظریه پردازان هنر 
۵- درآمدزایی معقول و خودکفایی مالی
۶- تالیفات و خروجی‌های معتبر و قابل استناد
۷- شان دانشگاهی و اعتبار علمی
۸- جوایز و عنوان‌های گوناگون متناسب با خط فکری جلسات

به این ترتیب با همراهی شما و یاری شما حلقه‌ی هنر شکل خواهد گرفت و روزبه‌روز گسترده تر خواهد بود.
اگرچه در جلسه پیش درآمد تبت‌نامی از اولین فعالان حلقه هنر صورت گرفت و بعد از این نیز اطلاعات تکمیلی و پس از افتتاح سایت حلقه راه‌های تماس متعدد در خدمت علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت اما تا بازگشایی وب‌سایت دوستان علاقه‌مند به همکاری با حلقه هنر می‌توانند با ایمیل حلقه هنر مکاتبه نمایند:

ایمیل حلقه هنر : circleofart.ir@gmail.com